Fheng Shui, hiszed vagy nem?
2006.08.02. 23:17
Nem baj, ha nincs hit és bizalom valakiben valami iránt, sok dolog anélkül is működik, hogy tudomásunk lenne róla… Ilyen a Feng Shui, a keleti térrendezés több évezredes művészete. Tudom és vallom, hogy ha hajlandóak vagyunk hinni valamiben, akkor az még jobban fog működni, s a vele eltöltött idő jókedvet, boldogságot, örömöt hoz életünkbe.
Mi a Feng Shui, talán varázsszer? Nem, nem az! Csupán egy a sok megalapozott tudomány közül. Ősi, kínai filozófiarendszer, mely a természet és az ember összhangjának megteremtésén alapul. Amennyiben a Föld energiáit és a saját energiáinkat megfelelően használjuk, s összehangoljuk, úgy a kialakuló harmónia elhozza életünkbe a kiegyensúlyozottságot, boldogságot, és sok-sok örömöt.
A Legenda… A Feng Shuinak sajátos legendája van, mely szerint kb. 5500 évvel ezelőtt a Kínában élt Hszia-dinasztia Vu királya kiemelkedően sokat foglalkozott az ember és a környezet kapcsolatával és harmóniájával. Érdeklődéssel fordult a természeti erők és az időjárás felé, tanulmányozta ezek hatását az emberi sorsra. Egy séta alkalmával Vu király a víz partján rálelt egy teknősbékára. A teknős páncélzatán teljesen szabályos mintázatot látott. Ez a mintázat lett alapja a Feng Shui alapvető szimbólumrendszerének.
Jin-Jang szimbólum: minden fekete vagy fehér? Nem, dehogy! Két szemben álló, ám egymást kiegészítő egész, mely kiegyensúlyozott egységet alkot. Fontos, hogy ismerjük a Jin-Jang fogalmát, hisz ez mutatja meg számunkra, hogy életünkben mi alkot harmóniát, s ha az nem megfelelő, hogyan juthatunk el a kerek egész megvalósításához. A Jin-Jang szimbólum a teljesség, az örökös körforgás, a folyamatos kölcsönhatások szimbóluma, egységek és ellentétpárok, a teljesség maga…
Honnan jött? A módszert Kínában először arra használták, hogy megfelelő temetkezési helyet találjanak halottaiknak. Úgy vélték az élők és a holtak világa két külön világ, nem keveredhetnek egymással, hisz az élők szerencséje, további élete szoros összefüggésben van a halottak zavartalan nyugalmával. Később a kínai császárok titkos eszközként használták, hogy uralmukat minél tovább, minél biztosabb alapokkal tarthassák fenn. A császári dinasztiák tudósokat alkalmaztak arra, hogy mely városokba tegyék székhelyüket, hol temessék el halottaikat, hol fogjanak építkezésbe. Amíg lehetett, a kínai emberek hétpecsétes titokként őrizték a tudást, ha kellett, inkább meghamisították a leírásokat. De eljött az az idő, amikor a titok napvilágot látott, széles körben ismertté s mindennapjaink részévé vált. A titok nem titok többé! Csupán jól kell tudni használni…
Hová tart? A Feng Shuiról szóló első európai tanulmányt Ernest J. Eitel tiszteletes által ismerhette meg a nagyközönség 1873-ban, de valójában a nyugati világot már jóval korábban elkápráztatta és zavarba ejtette e tudomány. Amikor még a császárság idején Kína arra kényszerült, hogy kikötőket adjon át a gyarmatosító hatalmaknak, kivétel nélkül olyanokat választott ki és kínált fel, amelyek elhelyezkedését a Feng Shui szakértők a legrosszabbnak ítélték meg. A Feng Shui sokáig elsősorban az otthonok nyugodt és kiegyensúlyozott légköréről gondoskodott, az elmúlt években azonban kilépett magánéletünk négy fala közül, és életünk különböző területeinek meghódítására indult. Eljutott és sikerrel meghódította munkahelyeinket, irodáinkat, szállodákat, üzleteket, irodaházakat és bevásárlóközpontokat egyaránt.
Mi a titka? Van-e titok egyáltalán? Titka a „Csi”, az életenergia, mely nemcsak a Feng Shui, hanem a kínai orvoslás alapja is. A Csi, a kozmikus energia, az élet forrása. Az emberi szervezet energiapályáin, a meridiánokon keresztül áramlik. További titkai között felsorolható a Bagua térkép, az Öt elem tana, a Ji King… De valóban titkok-e ezek? Hiszem és tudom, hogy a két legfontosabb dolog a hit és a rend, mely létrehozza a harmóniát. Habár sok tanult, gyakorlott – általam is tisztelt – Feng Shui mester szerint a Feng Shui hit nélkül is működik, úgy vélem, ha a filozófia alkalmazása mellett még hitünkkel is megerősítjük azt, akkor válhat belőle igazi „varázsszer”.
(Forrás: www.noklapja.hu
|