A feng shuiban a három leggyakrabban használt fogalom a következő: az energia áramlása; a jin és jang egyensúlya; a világegyetemet alkotó öt elem a tűz, föld, fém, víz és fa kölcsönös egymásrahatása.
Az energiaáramlás a természetben nagyon is észrevehető, ott, ahol teljesen egyenes vonalak csak nagyon rövid szakaszon léteznek, vegyük például egy cukornád vagy a bambusznád szárát. Még a legmagasabb fán is megfigyelhetők szabálytalanságok, és ez a természet törvénye, hogy az energia hullámvonalban áramlik a szellőhöz és folyóhoz hasonlóan.
Ha az energia egyenes úton halad, pl. egy robbanásszerű árvíz vagy vízkitörés esetén, félelmetes ereje elszabadul. Amior az árvíz mindent elpusztít, ami az útjába kerül, rendszerint valami ember által létrehozott dolog irányát követi, ilyen például az épített út. Az autópályákon, alagutakon, hidakon, épületeken és lámpaoszlopokon megfigyelhetjük az egyenes széleket, amelyek a negatív energiát vezetik. A negatív energia neve sha. A feng shuiban az egyenes vonalakat és az egyenes vonalak találkozásakor keletkező szöget vagyis sarkokat "mérgezett" nyílnak hívjuk.
A másodikként említett fontos fogalom a világegyetem kettőssége, amelyet a jin/jang szimbólum fejez ki a legérthetőbben: egy világos és egy sötét könnycsepp egy egészet, egy kört alkot. A sötét könnycsepp a jin tulajdonságokat hordozza, mindent, ami női, puha, passzív, éltető, sötét, nedves, jelenti még a páros számokat is. A másik, a világos könnycsepphez kapcsolódnak a jang tulajdonságok, pl. a férfi, világos, kemény, agresszív, páratlan számok. A két fél alkot egy egészet, de mindkét félben található egy darabka a másik félből.
Egy cseppfolyós S alakú hullámos vonal választja el a két könnycseppet, és ez a vonal a világegyetemben, temészetben, élővilágban, környezetünkben és a bennünk lévő egyensúlyt személyesíti meg. A mi feladatunk, hogy megtartsuk a testi, lelki, érzelmi, szellemi és értelmi önmagunkban a jin és jang egyensúlyt. Ha sikerül elérni ezt az egyensúlyt, úgy érezzük, két lábbal állunk a földön - hasonlóképpen ahhoz a sziklához, amelyet érhet eső, jég, mégis szilárd marad.
A harmadik fogalom az öt elemmel kapcsolatos. Mindegyik elem kétféleképpen hat a másikra: az egyik a teremtő, építő kapcsolat, amely erőt ad, a másik a túlerőben lévő, pusztító kapcsolat, amely hatástalanítja az erőt. Rendkívül fontos, hogy aki feng shuival foglalkozik, tisztában legyen ezekkel a kapcsolatokkal és hatásukkal. (Bővebben még itt olvashatsz az öt elem tanáról.) A helytelen elrendezésnek, amelyet okozhatnak az alapvető fogalmak félreértése, lehet olyan következménye is, hogy az ellenkező hatása fog bekövetkezni annak, mint amit eredetileg akartunk.
(Angi Ma Wong Feng shui című könyvének felhasználásával)
|