A Fheng Shui értelmezése
2006.08.03. 20:28
A feng shui értelmezése
A feng shui témakörével kapcsolatban három kategóriába sorolhatók az emberek. A hívők tábora széles, sok iskola képviselteti magát ezen a téren. Aztán akadnak az örök szkeptikusok, és természetesen vannak, akik e két csoport között helyezkednek el, időnként meggyőződve a működéséről, máskor pedig értetlenül állva a történtek előtt.
Mivel jómagam feng shui tanácsadóként dolgozom gyakrabban találkozom a legelső csoport képviselőivel, de azt is tudom, hogy mint bármelyik metafizikai tudományt, a feng shuit is a nagyközönség szkepticizmussal fogad.
Mivel ez a tudományág sem kivétel a sarlatánok működését tekintve, az emberek meginognak ezen tudomány hitelességét illetően. A feng shui egy tudomány és egyben művészet is és mindazok, akik elhivatottak ebben a témában kötelességükként kell vállalják a tiszta forrásból származó ismeretek átadását. Ennek természetesen legjobb módja az oktatás. Egyik tanfolyamom során egy haladó csoport tagjait kértem meg, hogy határozzák meg a feng shuit. Meglepetésemre mindegyikük más-más módon jellemezte e tudományt, annak ellenére, hogy a kérdés roppant egyszerű volt:
"Mi a feng shui?" Egyesek térrendezés művészetét értették a kifejezés alatt, mások a szél és víz kapcsolataként értelmezték, egy harmadik csoport pedig a természettel harmóniában élésre asszociált. Ez a sokféle válasz abból is adódhat, hogy az egyes könyvek szerzői sem határozzák meg pontosan e két szó mögött álló tartalmat.
A feng shui tudomány vagy művészet? Amennyiben nekünk, - szakembereknek akik e területen dolgozunk - ilyen nehézséget okoz a pontos meghatározás, hogyan várhatjuk el a laikusoktól, hogy az információk hitelességét ne kérdőjelezzék meg?
Nézzünk egy pár mai értelmezést a feng shuit illetően:
- Térrendezés művészete
- Lakberendezés
- Az otthont pozitív tárgyakkal való berendezése
- Harmóniában élés a természettel
- A gazdagság fokozása
Helytelen az a szemléletmód, miszerint a feng shui csak a térrendezést jelent, vagy szerencsét hozó tárgyak elhelyezését környezetünkben. Így a lakberendezés fogalomköre sem állja meg a helyét. Ezt a fogalomkört a 90-es években hozták összefüggésbe a feng shuival. Régebben is használtak Kínában szerencsét hozó tárgyakat, de azok inkább a kultúra, mintsem a feng shui részét képezték. Mivel manapság sokan keverik a feng shuit a kínai kultúra bizonyos elemeivel, ezért is válik e tudomány értelmezése zavarossá.
Ugyanakkor a feng shui közvetlenül nem hozható összefüggésbe a lakberendezéssel sem, mivel az már csak egy következménye a dolgok értelmezésének. Addig, amíg arra kerül a sor, rengeteg számítást kell végezni, mely mind teljesen megalapozott. A természettel harmóniában élés példájánál is vigyázni kell a pontos értelmezésre, mert igazán harmóniában akkor élek vele, ha benne élek. Nos ez nem lehetséges.
Igaz ugyan, hogy a feng shui harmonizálással foglalkozik, de mit is akarunk harmonizálni? Ahhoz, hogy megértsük a feng shui igazi lényegét, szükségünk lesz belepillantani a régi kínai kéziratokba. A kínaiaknál a metafizikában öt kategóriát különítenek el. Véleményük szerint a feng shui az élő környezet fizionómiájának csoportjába tartozik. Ez alatt azt értik, hogy a külső tér adottságai alapján a tanácsadók méréseket végeznek, annak érdekében, hogy az ott lakó személy lehetőségeit meghatározzák, és azt a jövőre vonatkozóan tanulmányozzák. A feng shui tehát egy olyan tudomány, mely által pontos mérések és elemzések során felismerhető és tanulmányozható egy személy életminősége valamint annak környezetével való kapcsolata. Régi időkben a feng shuit mint Kan Yu-t (Ég és Föld közötti erők megfigyelését és vizsgálatát) tartották számon. A feng shui szavak használata csupán a Qing dinasztia uralkodásának utolsó szakaszában került be a köztudatba és terjedt el, mint gyűjtőfogalom. Napjainkban sokszor teljesen helytelen megfogalmazásban használják a feng shui kifejezést, tartamát pedig különféle babonákkal tűzdelik.
Jómagam arra törekszem, hogy megértessem tanítványaimmal, a feng shui lényegét, azt, hogy nem egy divatirányzat részét képezi, hanem egy komoly tudományról és művészetről van szó.
A feng shui egy metafizikai tudomány, melynek alkalmazása során az ember megtanulja felismerni és felhasználni környezetében a természetben jelenlevő kozmikus energiát (chit), amelyet aztán különböző életkörülményeikben segítségül vehet. A chi jelenléte teljesen elfogadott a keleti orvoslásban is (akupunktúra, akupresszúra stb.). A feng shui helyes alkalmazásával lehetőségünk adódik a kozmikus energia begyűjtésére, majd pedig alapelvei alkalmazásával mindennapi életünkben az emberi szerencse kamatoztatására.
A feng shui másik oldala a dolgok jövőbeni előrejelzése Mivel a chi körforgása is a ciklikusság elvén működik, a feng shui szabályok alkalmazása lehetővé teszi bizonyos folyamatok időbeni meghatározását. Amennyiben a feng shui tanácsadó tisztában van az egyes alapszabályokkal, és számításai alapján követni tudja a chi mozgását egy lakáson belül az idő függvényében (évek, hónapok, sőt akár napok lebontásában), akkor képes felkészíteni a tanácskérőt az életében adódó problémákra, tanáccsal tud szolgálni a problémák legjobb megoldási lehetőségeit illetően, valamint elkerültetheti azokat a területeket, melyek a személyt amúgy is negatívan érintenék az adott év során.
Ezzel a cikkel a feng shui igazi célját szerettem volna szemléltetni. Akkor gyakoroljuk helyesen ezt a tudományt és művészetet, amikor felhasználjuk a természetben található chit életcéljaink elérésében. Nem szabad megfeledkeznünk azonban arról a tényről sem, hogy a kozmikus faktor (chi alkalmazása) életünk alakulásában hozzávetőleg csak egyharmad rész képvisel. A másik két rész jelenléte, a Sors és az Emberi tényező úgyszintén fontos tényező életünkben. Ez utóbbi mi magunk vagyunk, a hozzáállásunkkal, a mentalitásunkkal és a hitünkkel.
Joey Yap
(forrás: fengshuimagazin.hu)
|